2019-04-26 16:15:25

A Nagykanizsai Zsigmondy Vilmos Kőolajbányászati és Mélyfúróipari és a Winkler Lajos Vegyipari Technikum
évkönyve
az 1961-62. iskolai tanévről,
a technikum fennállásának 11. évéről
A tantestület tagjainak közreműködésével összeállította Pervein Tibor igazgatóhelyettes

A NAGYKANIZSAI ZSIGMONDY VILMOS KŐOLAJBÁNYÁSZATI ÉS MÉLYFÚRÓIPARI ÉS A WINKLER LAJOS VEGYIPARI TECHNIKUM
ÉVKÖNYVE
AZ 1961-62 ISKOLAI TANÉVRŐL,
A TECHNIKUM FENNÁLLÁSÁNAK 11. évéről
,

A TANTEST ÜLET TAGJAINAK KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL ÖSSZEÁLLÍTOTTA
PERVEIN TIROR IGAZGATÓHELYETTES
ÉVKÖNYVE
AZ 1961—62 ISKOLAI TANÉVRŐL, A TECHNIKUM FENNÁLLÁSÁNAK 11. évéről
A TANTESTÜLET TAGJAINAK KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL ÖSSZEÁLLÍTOTTA
PERVEIN TIBOR IGAZGATÓHELYETTES
F. k.: Pervein Tibor ig. h. — 62-7286 Nyomda, Nagykanizsa s
Technikusaink jövője
Iskolánk fennállása óta nyolcadik alkalommal bocsájt szárnyra kőolajipari és mélyfúróipari technikusokat. A nyolc év alatt több mint 600 tanulónak adott iskolánk technikusi oklevelet. A második ötéves terv célkitűzéseit vizsgálgatva, még több — még jobban képzett technikusra lesz szükség. A második ötéves terv célkitűzései között jelentős szerep jut a kőolaj- és földgáztermelés növelésére, az energiahordozók részarányának a kőszénről a szénhidrogének felkutatásának, kitermelésének és felhasználásának javára. Ennek oka az, hogy hazai energiaforrások felkutatásával és kitermelésével jelentős valutamegtakarítás érhető el, másrészt más iparágak — vegyipar, gyógyszeripar stb. — import alapanyag-ellátását hazaival tudjuk pótolni. Kőolaj- és földgáztermékeink hazai feldolgozá-val export-cikkeink számát növelni tudjuk hajtó- és kenőolajok formájában, vagy a nagylengyeli bitumen, mely az elmúlt tíz év alatt osztatlan sikert vívott ki mind a belföldi, mind az exportpiacon. Felépült a szőnyi Kőolajipari Vállalatnál az új, egymillió tonna kapacitású atmoszférikus desztillációs üzem. Az új üzem nemcsak kapacitásával múlja felül lényegesen az eddigi desztillációs üzemeket, hanem korszerűségében is. Mindebből látható, hogy a hazai kőolaj- és földgázkutatás, termelés és feldolgozás az elkövetkezendő tervidőszakban még nagyobb fejlődésen fog keresztül menni. A beruházási és műszaki fejlődés fokozását még inkább sürgeti az egyre több újonnan felkutatott és még le nem határolt mezők termelésbe állítása. A növekvő feladatokat pedig csak úgy oldhatjuk meg, ha a műszaki középkáderek megfelelő elméleti és gyakorlati felkészültséggel rendelkeznek, és a termelésnövekedés mutatószámainak kedvező alakulását nem csupán a mezőbővítés, az új területek termelésbeállításánál bekapcsolt új kutakra bízzák, hanem a fúrási és termelési technológiák állandó tökéletesítésén fáradozunk. Ezek a feladatok olyan hatalmas termelésnövekedést fognak jelenteni, melyet a jelenlegi fúrási, termelési, szállítási és feldolgozási kapacitással teljesíteni nem lehet, ezért nagyarányú beruházásokat és korszerűsítéseket kell megvalósítanunk. Néhány példa a mélyfúrás fejlődésére, melynél csak a berendezések számát és a lefúrt métereket hasonlítom össze:
Év Berendezések száma Lefúrt méter
1959. 31 341 670
1960. 30 383 834
1961. 30 378 200
1962. 31 444 000
Megemlítem, hogy a kb. 90 olaj kútfúrással foglalkozó állam kiválasztott legjobbjai között ez a legfontosabb fúrási mutatószám az első tíz közé sorolja Magyarországot. A fenti értékelés azt is mutatja, hogy a teljesítmény fokozására bőven van lehetőség. Ez a feladat már a fiatal műszakiakra is várw
A kőolajtermelés területén is hatalmas feladatok várnak a fiatal olajtechnikusokra. A dunántúli és a nagyalföldi olaj- és földgázmezők termelési technológiája még mindig ne...